de / en

Ticket sales: All performances until 03.11. are already on sale. Advance booking for the whole month of November starts on 01.10.

 

English surtitles: Starting with the 2019/20 season, all repertoire performances on the big stage will be with English surtitles (except dance productions).

24.09
14.10
05.11
07.11
08.11
09.11
10.11
11.11
12.11
14.11
16.11
17.11
18.11
19.11
21.11
22.11
23.11
24.11
25.11
26.11
27.11
28.11
29.11
30.11
01.12
02.12
03.12
04.12
05.12
06.12
07.12
08.12
09.12
10.12
11.12
12.12
13.12
14.12
16.12
17.12
18.12
19.12
20.12
21.12
22.12
23.12
24.12
25.12
26.12
27.12
ʌ
v
September
We, 18.09.
20:30 Roter Salon
  • Dance
We, 18.09.
21:00 Grüner Salon
  • Performance, Concert
Th, 19.09.
14:00 Grüner Salon
> free admission
Th, 19.09.
PHANTOM MENACE based on The Spectre of Alexander Wolf by Gaito Gazdanov
20:00 3. Stock
  • Drama
  • German and French
> Limited availability for box office tickets
Th, 19.09.
20:00 Roter Salon
  • Literature
Th, 19.09.
21:00 Grüner Salon
Fr, 20.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
Reparative Archeology Session. Two-day workshop organized by RAT
10:00 diffrakt | zentrum für theoretische peripherie
  • English
> free admission
Fr, 20.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
„Eine brauchbare Bibliothek aus Bildern“ Zweitägiger Workshop mit Volker Pantenburg
10:00 Archive of the Harun Farocki Institute
> free admission
Fr, 20.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
Workshop mit Lecture Performance von Katrin Mayer und Jana Seehusen
10:00 Grüner Salon
Fr, 20.09.
10:00 Ballet hall
Fr, 20.09.
14:00 Grüner Salon
> free admission
Fr, 20.09.
PHANTOM MENACE based on The Spectre of Alexander Wolf by Gaito Gazdanov
20:00 3. Stock
  • Drama
  • German and French
> Limited availability for box office tickets
Fr, 20.09.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Sa, 21.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
Reparative Archeology Session. Two-day workshop organized by RAT
10:00 diffrakt | zentrum für theoretische peripherie
  • English
> free admission
Sa, 21.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
„Eine brauchbare Bibliothek aus Bildern“ Zweitägiger Workshop mit Volker Pantenburg
10:00 Archive of the Harun Farocki Institute
> free admission
Sa, 21.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
Workshop mit Xavier Le Roy & Scarlet Yu moderiert von Gerko Egert und Max Haas
10:00 Ballet hall
  • English
Sa, 21.09.
Forschungsmaschine:
Verschränkte Verfahren von Kunst und Theorie
Komprovisation als Modus ästhetischer Praxis Workshop mit Sandeep Bhagwati
10:00 Grüner Salon
Sa, 21.09.
14:00 Grüner Salon
> free admission
Sa, 21.09.
Eine Odyssee based on Homer re-told by Thorleifur Örn Arnarsson and Mikael Torfason
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Sa, 21.09.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Sa, 21.09.
PHANTOM MENACE based on The Spectre of Alexander Wolf by Gaito Gazdanov
20:00 3. Stock
  • Drama
  • German and French
> Limited availability for box office tickets
Su, 22.09.
Eine Odyssee based on Homer re-told by Thorleifur Örn Arnarsson and Mikael Torfason
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
We, 25.09.
21:00 Grüner Salon
  • Performance
  • English
> free admission
Th, 26.09.
19:30 Grüner Salon
> free admission
Th, 26.09.
Duo con Piano Derossi & Celestino
20:30 3. Stock
  • Music theatre
Th, 26.09.
Klirrfaktor Beins / Vorfeld
20:30 Roter Salon
  • Music theatre
Th, 26.09.
20:30 Foyer
  • Music theatre
Th, 26.09.
Replay Björnsson / Marx
20:30 Acker Stadt Palast
  • Music theatre
Th, 26.09.
Klirrfaktor Beins / Vorfeld
22:30 Roter Salon
  • Music theatre
Th, 26.09.
22:30 Foyer
  • Music theatre
Fr, 27.09.
Songs Of Rebellion (UA) Opera Lab Berlin & Ensemble Garage Michael Höppner/ Brigitta Muntendorf
19:30 Ballhaus Ost
  • Music theatre
Fr, 27.09.
The Whale Whale Song (UA) Hauen und Stechen
20:00
  • Music theatre
Fr, 27.09.
Duo con Piano Derossi & Celestino
21:30 3. Stock
  • Music theatre
Fr, 27.09.
Klirrfaktor Beins / Vorfeld
21:30 Roter Salon
  • Music theatre
Sa, 28.09.
Dolls I (DE) Sirje Viise
14:00 Roter Salon
  • Music theatre
> free admission
Sa, 28.09.
16:20 Foyer
  • Music theatre
> free admission
Sa, 28.09.
The Whale Whale Song (UA) Hauen und Stechen
17:00
  • Music theatre
Sa, 28.09.
Songs Of Rebellion (UA) Opera Lab Berlin & Ensemble Garage Michael Höppner/ Brigitta Muntendorf
17:00 Ballhaus Ost
  • Music theatre
Sa, 28.09.
18:20 Foyer
  • Music theatre
> free admission
Sa, 28.09.
Selbstauslöser (UA) Johannes Kreidler
19:00 main stage
  • Music theatre
Sa, 28.09.
21:10 Foyer
  • Music theatre
> free admission
Sa, 28.09.
Echo Chamber Music DieOrdnungDerDinge
21:30 3. Stock
  • Music theatre
Sa, 28.09.
Replay Björnsson / Marx
21:30 Acker Stadt Palast
  • Music theatre
Su, 29.09.
Dolls II (DE) Sirje Viise
14:30 Roter Salon
  • Music theatre
> free admission
Su, 29.09.
15:30 Rosa-Luxemburg-Platz
  • Music theatre
> free admission
Su, 29.09.
Echo Chamber Music DieOrdnungDerDinge
16:30 3. Stock
  • Music theatre
Su, 29.09.
The Body Memory (UA) MAM. manufaktur für aktuelle musik Hang Su
16:30 Ballhaus Ost
  • Music theatre
Su, 29.09.
18:30 St. Elisabeth Kirche
  • Music theatre
Su, 29.09.
The Body Memory (UA) MAM. manufaktur für aktuelle musik Hang Su
19:00 Ballhaus Ost
  • Music theatre
Su, 29.09.
21:00 main stage
  • Music theatre
Mo, 30.09.
20:00 Roter Salon
  • Literature
> Limited availability for box office tickets
October
Tu, 01.10.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Tu, 01.10.
20:00 3. Stock
  • Drama
We, 02.10.
Don't be evil. by Kay Voges & Ensemble
19:30 main stage
  • Premiere
  • Drama
  • German with English surtitles
Th, 03.10.
17:00 Großes Haus, Salons, Foyers
  • Concert
Th, 03.10.
20:30 3. Stock
  • Drama
Fr, 04.10.
Don't be evil. by Kay Voges & Ensemble
19:30 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Fr, 04.10.
21:00 Grüner Salon
  • Concert
Sa, 05.10.
Eine Odyssee based on Homer re-told by Thorleifur Örn Arnarsson and Mikael Torfason
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Sa, 05.10.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Sa, 05.10.
20:00 3. Stock
  • Drama
Su, 06.10.
16:30
  • Meeting point: cashier
Su, 06.10.
Don't be evil. by Kay Voges & Ensemble
19:30 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Su, 06.10.
20:00 3. Stock
  • Drama
Mo, 07.10.
Die Übernahme
Wie Ostdeutschland Teil der Bundesrepublik wurde
Eine Bilanz zum 30. Jahrestag der Friedlichen Revolution
20:00 main stage
  • Discourse
Tu, 08.10.
19:00 Grüner Salon
  • Film, Discourse
> performance omitted
We, 09.10.
20:30 Roter Salon
  • Dance
Th, 10.10.
19:00 Grüner Salon
  • Performance
  • English
Th, 10.10.
Single Treff. Eine Stückentwicklung by Lily Kuhlmann P14 Jugendtheater
19:00 3. Stock
  • Drama
Th, 10.10.
20:00 Roter Salon
  • Literature
Fr, 11.10.
19:00 Grüner Salon
  • Performance
  • English
Fr, 11.10.
Single Treff. Eine Stückentwicklung by Lily Kuhlmann P14 Jugendtheater
19:00 3. Stock
  • Drama
Fr, 11.10.
20:00 Roter Salon
  • Literature
Sa, 12.10.
Single Treff. Eine Stückentwicklung by Lily Kuhlmann P14 Jugendtheater
19:00 3. Stock
  • Drama
Sa, 12.10.
21:00 main stage
  • Concert
Su, 13.10.
Eine Odyssee based on Homer re-told by Thorleifur Örn Arnarsson and Mikael Torfason
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Tu, 15.10.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Th, 17.10.
Germania based on Heiner Müller
19:00 main stage
  • premiere
  • Drama
  • German with English surtitles
Fr, 18.10.
19:30 Throughout the house
Sa, 19.10.
10:00 Throughout the house
Sa, 19.10.
Germania based on Heiner Müller
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Su, 20.10.
10:00 Throughout the house
Su, 20.10.
16:30
  • Meeting point: cashier
Su, 20.10.
Don't be evil. by Kay Voges & Ensemble
19:30 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Mo, 21.10.
21:00 main stage
  • Concert
Tu, 22.10.
20:00 main stage
  • Literature
Th, 24.10.
rauschen by Sasha Waltz & Guests
20:00 main stage
  • Dance
Fr, 25.10.
rauschen by Sasha Waltz & Guests
20:00 main stage
  • Dance
Sa, 26.10.
rauschen by Sasha Waltz & Guests
20:00 main stage
  • Dance
Su, 27.10.
rauschen by Sasha Waltz & Guests
18:00 main stage
  • Dance
Tu, 29.10.
Lulu by Frank Wedekind
19:30 main stage
  • Drama
We, 30.10.
19:00 3. Stock
  • premiere
  • Drama
> Limited availability for box office tickets
We, 30.10.
20:00 main stage
  • Literature
We, 30.10.
20:00 Grüner Salon
  • Discourse
  • English
> free admission
Th, 31.10.
16:30
  • Meeting point: cashier
Th, 31.10.
Germania based on Heiner Müller
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
November
Fr, 01.11.
Don't be evil. by Kay Voges & Ensemble
19:30 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Sa, 02.11.
Eine Odyssee based on Homer re-told by Thorleifur Örn Arnarsson and Mikael Torfason
19:00 main stage
  • Drama
  • German with English surtitles
Su, 03.11.
20:00 main stage
  • Concert
We, 13.11.
20:00 Roter Salon
  • Concert
Fr, 15.11.
Nach drüben – Oststars wechseln die Seiten by Michael Rauhut and Tom Franke
20:00 main stage
  • Film, Concert
We, 20.11.
20:00 Roter Salon
  • Concert
December
This website uses cookies. You can read more about cookies in our disclaimer. > Morex